Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Döşemealtı Bilgi Portalı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Döşemealtı
  4. »
  5. Döşemealtı Tarihi

Döşemealtı Tarihi

Turan Ay Turan Ay - - 3 dk okuma süresi
229 0
Doşemealtı Tarihi

1930’lı yılların başında Kırkgöz olarak isimlendirilen Döşemealtı, bugün Antalya’nın beş merkez ilçesinde biridir. Nüfus sayısı ile 80 bin seviyelerine kadar gelen ve hızla artan Döşemealtı ilçesi bugün Antalya merkezinin balkonu görevini üstlenmektedir.

Bölgenin antik çağlardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapması buranın kültürel zenginliğini artırmıştır. Özellikle ticaret yolunun üzerinde olması nedeniyle burada hanlar kurulmuştur. Bugün halen ayakta kalan hanlar içerisinde Kırkgöz Han halen kullanılabilen özelliği ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Döşemealtı İlçesinin Kuruluşu

Döşemealtı Tarihi
Döşemealtı Tarihi

Döşemealtı ilçesinin kuruluşunda ilk adımı Korkuteli’ne bağlı Kızılcadağ mevkiinden gelen kişiler atmıştır. Burada yerleşmesinin ardından dönemin Valisi Haşim İşçan buraya iskan evleri yaptırmış ve Kıbrıs’tan gelen Türkleri bu evlere yerleştirmiştir. Bu durum bölgedeki göçebe halka yansımış ve yörükler ile birlikte buradaki nüfus köy oluşturmuştur.

Antalya şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafedeki Döşemealtı, Burdur karayolu üzerinde konumlanmıştır. 17 Aralık 1977 yılında belediye teşkilatının kurulduğu ilçenin o dönemki nüfusu 2.711 olmuştur. 2008 yılında idari olarak kendisine bağlanan köyler ile birlikte belediyelikler ile büyümüştür.

Döşemealtı Tarihi
Döşemealtı Tarihi

İlçenin ismini veren Döşeme yolu ilçe sınırları içerisinde yer almıştır. Antik çağlarla yaşayan medeniyetlerin Pamfilya ile Psidia kentini birbirine bağlayan yol olan Derbent Boğazındaki döşeme yolu buranın ismini vermiştir. Yakın zamana kadar yörüklerin yol olarak kullandığı bu yol 4 metre genişliğindedir. Taşların döşenmesi ile yapılmıştır. Bu yolun altında kalması nedeniyle buraya Döşemealtı ismi verilmiştir.

Döşemealtı Ekonomisi

İlçenin geçim ekonomisi uzun yıllar pamuk, zeytin, buğday ve arpa gibi ürünler ile narenciye sayesinde olmuştur. Ancak ilerleyen dönemde özellikle Antalya organize sanayisinin ilçe sınırları içerisinde kurulması ekonomik anlamda ilçeyi şaha kaldırmıştır.

Döşemealtı Tarihi
Döşemealtı Tarihi

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Antalya’lıların olduğu kadar buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmuştur. Öyle ki Döşemealtı özellikle ilk yaşam belirtilerinin görüldüğü Karain Mağarası ile dünyanın tanıdığı bir yerleşim yeridir.

2008 yılında merkez ilçe haline gelen Döşemealtı nüfus sayısını kat ve kat artırmıştır. Ekonomik açıdan geniş iş sahalarına sahiptir. Bu sebeple göç almaya başlamıştır. Bununla birlikte Antalya şehrinin en az neme sahip olması burayı popüler kılmıştır. Bu sebeple buraya şehir merkezinden göçlerde artış görülmüş ve halen görülmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir